0 (312) 419 00 02 - elsa@elsatercume.com
  • Facebook
  • Twitter
  • Plus
  • Linkedin

Ardıl Tercüme

Duruşmalar, iş toplantıları, basın açıklamaları, konferanslar, iş seyahatleri, fabrika gezileri vb. alanlarda verilen sözlü çeviri hizmetidir. 

Ülkemizdeki ardıl çeviri ihtiyacı ticari ilişkilerimizin yoğun olduğu bölgelere göre ve dillerin kullanım oranına göre şekillenmektedir. Dolayısıyla önde gelen avrupa dillerinde ve doğuda Arapçada ardıl çeviri yoğunluğu göze çarpmaktadır. Ardıl çeviri sırasında konuşmacı konuşmasını kısa paragraflar halinde böler ve konuşma sırasında da tercüman yazılı notlar alır. Konuşmacı durakladığı zaman tercüman konuşulan kısmı tercüme eder ve bu döngü konuşma bitene dek devam eder. 

Ardıl çeviri özel bir uzmanlık gerektiren çeviri dalıdır. Zira aynı dili konuşan iki kişi bile aynı cümleleri ardışık olarak sıralayamaz. Biri konuşup diğeri ardından aynı dilde aynı şeyleri söylemeye kalksa bile tam olarak mümkün olmayabilir. Hal böyleyken bir başka dilde yapılan konuşmayı Türkçeye veya Türkçe konuşmayı bir başka dile çevirmek ve bilgi eksikliğine mahal vermemek çok hassas bir özen ve ileri tecrübe gerektirir. Heyetler arası görüşmelerde bunun önemi daha da net anlaşılmaktadır. Çünkü birşeyi yanlış yaptığınızda zararı ne kadar büyük olursa ters orantılı olarak önemi de o kadar büyüktür. Örneğin iki Başbakanın veya Dışişleri Bakanının konuşmalarını çevirirken söylenenden aksi birşey çevrilirse ülkeler arası ilişkinin zedelenmesine yol açılabilir. En basit örneğiyle Ankara`da gerçekleşen sempozyumda Gladyo Savcısı Felice Cassano`nun konuşması sırasında ortaya çıkan İtalyanca tercüme krizini muhtemelen hatırlıyorsunuzdur. Bundan dolayı tercümanın çok profesyonel olması, anlayamadığı noktaları bile idare edip durumu kotaracak seviyede olması gerekmektedir. 

Olası tüm aksiliklerin önüne geçmek ve işinizi baştan sağlama almak için bu tür ihtiyaçlarınızda Elsa Tercüme Merkezi deneyimli kadrosu ve yılların birikimiyle siz değerli müşterilerimize ideal bir çözüm ortaklığı sunar. 

En çok ihtiyaç duyulan diller Almanca ardıl tercüme, İngilizce ardıl tercüme, Arapça ardıl tercüme, Rusça ardıl tercüme, İtalyanca ardıl tercüme, Fransızca ardıl tercüme gibi ön planda olan dillerdir. Bu dillerde ardıl çeviri ihtiyaçlarınıza yönelik profesyonel çözümler sunmaktayız. Ardıl çeviri hizmeti sunduğumuz bazı alanlar şöyledir; Duruşmalar, iş toplantıları, basın açıklamaları, fabrika gezileri, konferanslar, iş seyahatleri vb.

"İyinin iyisi değil en iyisi" ilkesiyle çalışan Elsa Tercüme Merkezi yukarıda ifade edilen dillerde ardıl tercüme hizmeti ile yanınızdadır.

Elsa Tercüme 2023 © All Rights Reserved. | Web Tasarım: Turna Medya Reklam®