0 (312) 419 00 02 - elsa@elsatercume.com
  • Facebook
  • Twitter
  • Plus
  • Linkedin

Edebi Çeviri

Roman, şiir, deneme, kitap, senaryo, tiyatro, sanatsal ve edebi tüm dokümanlarınızda aslına sadık kalarak anlam bütünlüğünü koruyarak özgün metnin içinde barındırdığı sanatsal dili de hedef dile aktararak mümkün olan en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.  
Edebi çeviri doğası gereği en zor çeviri türlerinden biridir. Öyle ki bir şiirin özündeki o manevi atmosferi aynı şekilde hedef dilde sunmak hiç mümkün değildir ancak hedef dilin kültürüne ve anlayış biçimine en uygun şekilde karşılık bulmak bizi bu anlamda kotaracaktır. 

Teknik, tıp, hukuk vb. alanlarda sürekli çeviri yapan bir tercümanın aynı şekilde bu alanda da yeterli düzeyde çeviri yapması çok zordur. Çünkü edebi çeviri üzerinde yoğunlaşılması ve ağırlık verilmesi gereken bir alandır. Dolayısıyla bu alana yönelecek tercümanın da gereken hassasiyeti gösterecek yetiye sahip olması zarurettir. 

Bundan dolayıdır ki öğrenciler mezun olmadan önce kendi kendilerine hangi alanda daha kolay ve severek çeviri yapacaklarını belirler (kendiliğinden belirlenir) ve mezun olduktan sonra edebi çeviri yapmak isteyenler gerek yayınevlerinde gerekse de tercüme büroları bünyesinde istihdam edilmektedirler. 

Bu alanda severek ve isteyerek çeviri yapan tercümanlarımız için aslında pek fazla zorluk yoktur, çünkü çeviri yaptıkça iş daha da kolaylaşmakta ve tecrübe arttıkça olası zorlukların üstesinden gelmek de aynı oranda kolaylaşmaktadır.

Tercümanlarımızı en çok zorlayan noktalar atasözleri, ninniler, tekerlemeler, deyimler, yerel kültüre özgü yemek isimleri, özlü sözler (bir roman, deneme, hikaye, masal, makale, fıkra vs. içinde geçebilir) olarak sıralanabilir. 

Elsa Tercüme Merkezi olarak bu alanda deneyimli kadromuzla iddialı projeler gerçekleştirmekteyiz. Yapılan çeviriler Mütercim Tercümanlık Bölümü mezunu tecrübeli idarecilerimiz ve editörlerimiz tarafından da kontrol edilerek sizlere kaliteli bir edebi çeviri hizmeti sunmanın gayreti içerisindeyiz. 

Olası tüm edebi metinlerinizin çeviri ihtiyaçları için bizimle irtibata geçmeden karar vermeyin. 

Elsa Tercüme Merkezi edebi çeviri alanında edinmiş olduğu yılların birikimini her geçen gün kendini daha da geliştiren kadrosuyla siz değerli müşterilerimizle de paylaşmaktan memnuniyet duyacaktır.  

Her türlü edebi çeviri ihtiyacınız içi "İyinin İyisi Değil, En İyisi" ilkesiyle çalışan Elsa Tercüme Merkezi daima hizmetinizdedir. 


Elsa Tercüme 2023 © All Rights Reserved. | Web Tasarım: Turna Medya Reklam®